עמוד הבית
אודותינו
פורטל השתלמויות
לוח אירועים
יצירת קשר


אודות המרכז
פיתוח מקצועי מרכז דע-גן
עלון דע-גן
גיליון 10
גיליון 11, תשע"ח
כנס ארצי
כנס תשע"ז
כנס תשע"ח
SpaceIL - לחלום, להעז, להצליח - השמים הם רק ההתחלה!
לוח שנה דיגיטלי
חבק עץ
על המיזם
פעילויות חבק עץ
פעילויות של גננות
גלריה חינוכית-פדגוגית
מיזם "יער קהילתי"
גננות משתתפות במיזם
פורום חבק עץ
מיזם "שומרים על העצים"
"שומרים על העצים" - מיזמים חינוכיים להגנה על העצים
חינוך סביבתי וקיימות
מתווה לתכנון תכנית לימודים לחינוך סביבתי וקיימות
דוגמאות מיטביות מהשטח
גינה בגן
מבוא לגינה בגן
גינה לחודש אוגוסט-אלול
גינה לחודש ספטמבר- אלול
גינה לחודש אוקטובר- תשרי חשון
גינה לחודש נובמבר- דצמבר חשון כסלו
גינה לחודש ינואר טבת-שבט
גינה ל- ט``ו בשבט- פברואר 2012
גינה לחודש מרץ- אדר- ניסן
גינה לחודש אפריל- מאי- אייר
גינה לחודש יוני- סיון- תמוז
מתמטיקה בגן
13 הוא לא רק מספר
פעילויות עד 2007
פעילויות עם משולשים
מושג המספר ולבני די-ג'י
מתמטיקה, משחק ותנועה
טכנולוגיה בגן
טכנולוגיה והנדסה בחיי היום יום בגן הילדים
שילוב תקשוב בגן
שילוב תקשוב בגן
התנסויות קטנות ומטריפות
שילוב משחק בלמידה בגן
קידום אורח חיים בריא ומקיים
מאמרים ומחקרים
עלונים מקוונים
עלונים תשע"ה
רימון
רימון- תשס"ח
רימון- תשס"ט
רימון-תש"ע
רימון - תשע"א
יש לי שאלה!
מה השאלה ?
צמחים
בעלי חיים
כדור הארץ
הירח והכוכבים
טכנולוגיה
יש לי רעיון!
ארכיון "דף הבית"
טרקטור בא אל החצר
חמניה וחמה
קשת בענן
פריחת האפרסק
סרטביש ודרווין
הסתוונית, והקולכיצין
איך יודעים שבא אביב?
פריחת הרימונים
מי צומח מהר יותר ?
פרפר זנב הסנונית
מכינים גינה בגן
שבלול השדה
מגדל תפוחי אדמה בגן
נתבוננן בעצים- עץ זית
מגוון המינים בסביבת הגן
לקראת יום העצמאות
גינה בגן- לוטוס
מזרע לזרע
קטיף הרימונים
הזורעים בדמעה
גשם גשם בוא!
מזרע לזרע- גידול חיטה בגן
מיזם חבק עץ יצא לדרך
זה הזמן לצנוניות בגן
ט``ו בשבט- אוכלים פירות טריים!
מבצע עמוד ענן
דף הבית חנוכה 2012
דף הבית חורף 2013
דף הבית פורים 2013
דף הבית אביב ופסח 2013
דף הבית יום העצמאות 2013
דף הבית שבועות 2013
לקראת כנס דע-גן ה-6, יולי 2013
סיכום כנס דע-גן ה-6, יולי 2013
דף הבית חגי תשרי
דף הבית - חורף, דצמבר 2013
בשורות טובות ממרכז דע-גן, ינואר 2014
פורים 2014
יום המדע הלאומי 26.3.14
גלריות
בעקבות הכנס התשיעי של מרכז דע-גן
רשימת פורומים
כניסת מנהלים
הרשמה לאתר
צור קשר
מזכירות מרכז דע-גן
כתובת מרכז דע-גן
צור קשר


טפסים וקישורים שימושיים
אוניברסיטת בר-אילן
לחץ כאן לקישור
האגף לחינוך קדם יסודי משרד החינוך
לחץ כאן לקישור
גן-net אתר לפיתוח מקצועי של הגננות בישראל
לחץ כאן לקישור
כל הקישורים


כל הדפים

רימון - תש"ע

רימון

גיליון רימון- 33נושאי הגיליון:

לקראת שבועות { מרכז העשרה "שחף" ביפו" { איורים סיפוריים ואיורים מדעיים { הפנקס - על ספרות ושירה לילדים{ פעילויות בטנגרם { מסעות עם מצלמה { משחקי מחשב { דיאלוג עם ילדים { ועוד {

גיליון מספר 33

3.5.10

י"ט באייר תש"ע

עורכת: ענת סלע, מפקחת מדע וטכנולוגיה בגיל הרך

הפצה: דגנית עצמון, דע-גן

דברי פתיחה

מחנכות יקרות,

בשנת 1931, כתב ב"הדבר" משה בילינסון, רופא, עיתונאי ומנהיג על גאנדי : "יתכן, כי מהאטמה גאנדי אמנם איש תמים הוא, צדיק וקדוש, כמו שאוהבים לתאר אותו סופרי המערב. אבל אפשרית גם הסברה אחרת... אוּלי לא איש קדוש הוא, כי אם איש חשבון – לא החשבון הפשוּט, מנת חלקם של אנשי הצבא והצי והאווירונים, שאותו יכול לעשות כל נער בעזרת עפּרון ופתק נייר...אלא החשבון המעמיק יותר...החשבון לכוחות הנפשיים. יתכן, כי מתוך החשבון הזה, וכלל לא מתוך תמימוּת "אוריינטלית" הרים גאנדי את חתיכת הבד העלוּבה שעל המתנים שלו לגובה של דגל לתנוּעת העניים והעמלים, ומתוך אותו החשבון עצמו הפך את חייו הפּוליטיים...לחיי מופת ודוגמה לאוּמה כוּלה".

הקדמה ארוכה זו באה לקשר בין הציטוט לעיל לבין תמונת הדחליל העשוי כולו מחומרים בשימוש חוזר. השינוי שאנו עוברים ביחסנו המעשי לסביבה הוא רק דוגמא אחת לכל שינוי שאנו מבקשים למצוא בעולם ושאותו עלינו לבקש באומץ וביושר, קודם כל בתוכנו.

בגיליון הפעם: קישורים לשבועות ולקראת יום ירושלים; מאמרים ומצגת על תרומתם של טקסים גרפיים לא מילוליים הכוללים את האיורים המדעיים והסיפוריים, על מנת לעודד את השימוש בסוגות שונות של טקסטים וייצוגים בגנים; מיכל קדוש כותבת על מרכז העשרה במדע וטכנולוגיה "שחף" ביפו; דינה בן יעיש טהל מזכירה לנו את נפלאות הטנגרם; מכתב להורים בנושא משחקי מחשב שכתבה שלומית אידיסיס מבי"ס זומר ברמת גן פוקח עיניים; מירב ברהום מגן תדהר בהרצליה משתפת בדרכה לעסוק באמנות בגן; אילת צמח, מנהלת גן מגן באילת (תמונה לעיל) משתפת בתהליך בניית דחליל מחומרים בשימוש חוזר; מולי אפרת מקיבוץ שמיר ומיכל דדוש מקיבוץ כפר הנשיא משתפות בדיאלוגים עם ילדים.

נשמח כתמיד לפרסם את העשייה שלכן וכן לדון בשאלות ולבטים שעולים לעיתים מתוך העשייה.

בברכה חמה,

ענת סלע

? במרכז העניינים

לקראת שבועות

לחג השבועות שמות שונים: חג הקציר, יום הביכורים, חג מתן תורה ועצרת. באתר מינהל תקשוב ומערכות מידע ניתן למצוא מידע על שמות החג, על משמעות הצבע הלבן, על תיקון ליל שבועות ועל מנהגים נוספים הנהוגים בעדות ישראל השונות. באתר האגף לחינוך קדם יסודי תמצאו מסרים והקשרים לחג השבועות.

זוכרים את האגדה היפה על מיקומו של בית המקדש? מצורף קובץ עם אחת הגרסאות לסיפור עממי זה, על אחווה, ערבות הדדית ואהבה מלב שלם.

חג השבועות הוא חג חקלאי, באתר גנ-נט תוכלו לקרוא על גידול חיטה וקציר בחצר הגן

ובאתר מרכז דע-גן במדור יש לי רעיון— תוכלו לקרוא על סימני דרך לחג השבועות שעשתה הגננת מיכל קדוש, וקישור לאתרים שונים עם פעילויות לחג השבועות בגן.

יום ירושלים

יום ירושלים החל בכ"ח באייר יצוין השנה ב- 12.5.10. להלן קישור לחלקים מהמדריך ירושלים: לדעת, להכיר, לאהוב שהוציאו האגף לחינוך קדם יסודי והאגף לתכנון ופיתוח תכניות לימודים.

C נושאים נוספים

מרכז העשרה 'שחף' –מדע וטבע יפו הירוקה

מיכל קדוש, מנהלת המרכז כותבת לנו:

מרכז כיף בי ביפו אליו באים ילדי גנים ערביים ויהודים מיפו שינה את פניו, צורתו ואופיו ומינואר 2010 נקרא מרכז שחף – מדע וטבע יפו הירוקה.

מרכז שחף רואה בחינוך הסביבתי חשיבות רבה ומכרעת בגיל הרך. אנו מאמינות שילדים הלוקחים אחריות על הסביבה שלהם, מטפחים, חוקרים, ומבינים תהליכים יהפכו בהמשך למבוגרים אחראים על הסביבה, רגישים לה ודואגים לבני האדם לחי ולצומח. לתכנית ההפעלה היכנסו לקובץ

טקסטים גרפיים לא מילוליים

בהמשך הגיליון, במדורים "קישורים נוספים" ו"המחשב בגן" תמצאו דברים על האיור הסיפורי, איור המלווה סיפור או שיר. על מנת להשלים את התמונה אנו מביאים כאן כמה דברים הנוגעים לאיור המדעי:

מצגת של פרופ' חוה תובל על תרומתם של טקסטים גרפיים לא מילוליים להתפתחות האוריינית של ילדים קישור למאמר של פרופ' חוה תובל ותמר גולדמן באתר האגף לחינוך קדם יסודי על אוריינות על היבטיה השוניםולמאמר נוסף של פרופ' חוה תובל שהתפרסם לראשונה בהד הגן חוברת א' תשרי תש"ס על "מדענים צעירים" ומופיע באתר הסתדרות המורים


פעילות בטנגרם

דינה בן יעיש טהל, מדריכת מתמטיקה בגיל הרך ומורת מורים במכללת קיי מזכירה לנו את המתמטיקה בפעילות עם טנגרם:

הטנגרם הוא משחק סיני שהודפס לראשונה בסין בראשית המאה ה-19, אך היה מוכר מ-1727 בסין ומ-1742 ביפן. לטנגרם, לוח פאזל בצורת ריבוע המתפרק לשבעה חלקים. שבעת חלקי הפאזל הם 'עולם ומלואו'. לא לשווא שימש המשחק תמריץ לתרגילי חשיבה בסין העתיקה. משבעת חלקי הפאזל ניתן ליצור מספר רב של צורות, כאשר התנאי היחיד הוא שהחלקים יהיו מחוברים זה לזה בנקודה, בקטע או בצלע, ולא יכסו זה את זה... קראו בהרחבה

I קישורים נוספים

הפנקס הוא כתב-עת מקוון המבקש לענות על שני צרכים בתחום התרבות לילדים בארץ: ראשית, להעניק במה לדיון מעמיק ואיכותי בספרות, שירה, איור, קולנוע, תיאטרון ועוד אמנויות שונות לילדים. שנית, לעורר את השיח בתרבות לילדים על-ידי יצירת מרחב ציבורי הנגיש לכל המתעניינים. הפורמט האינטרנטי מאפשר לכל אדם לקחת חלק פעיל הן על ידי משלוח תגובות ויצירת דיון והן על ידי שליחת טקסטים ביקורתיים ויצירות מקוריות בתחום הספרות, השירה והאיור לילדים.

המשוררת והסופרת שלומית כהן-אסיף שלחה לנו את הקישור עם הכוונה לכתבה על תערוכת איורים סיפוריים של תלמידי בצלאל לשיר "דב הקרח ודב האש" הצעה לפעילות בגן יכולה להיות בחירה משותפת של מספר שירים אהובים במיוחד ויצירת חידות באיורים: איזה מן האיורים מציג איזה מן השירים? שילוב הסוגות השונות של הרישום והפקת ייצוגים מתוך בחירה ולמטרת תקשורת מרחיבים את הדעת ומטפחים את החשיבה.

במדור "ספרות" באתר תוכלו למצוא כתבות, מאמרים ושיחות הנוגעים ליצירות של רואלד דאל, נורית זרחי, לאה גולדברג, יהודה אטלס ועוד. שלומית כהן-אסיף כתבה רשימה אישית על שירה לילדים בשם "השיר ואני, אני והשיר או: דרך חור הכפתור" אנו מודים לה על ההכוונה לאתר.

8 המחשב בגן


על משחקי מחשב

שלומית אידיסיס, מחנכת כתה בבי"ס זומר ברמת גן, כתבה להורים על "משחקי מחשב – הדלת החדשה". כתיבתה העלתה בי זיכרונות ילדות מתוקים בצד חשש גובר. כדאי לקרוא!

בגן הילדים חשוב לפעול בסביבת המחשב ביישומים המתאימים יותר לא רק לילדים אלא גם לשימוש במחשב עצמו: עיצוב מסרים כתובים, תמונתיים ומאויירים. צפייה בתהליכים מדעיים שתועדו באמצעות המצלמה הדיגיטלית, הכנת ספר טלפונים של ילדים הגן וכדומה.

מסעות עם מצלמה

איריס עץ הדר, מדריכה ארצית לקידום החינוך לאמנויות כותבת לנו:

תהליך הדרכה מרתק בין נורית ליסמן- מדריכה מחוזית לאמנות לבין מירב ברהום- גננת גן תדהר בהרצליה החל בתיאום ציפיות, ונפתח בהצהרה גלויה של מירב שאין לה זיקה רבה לעולם האמנות.

חיפוש דרכים לבניית חוט מקשר אל עולם שכולו יופי ,דמיון, יצירתיות ומחשבה עמוקה, קרי, אל עולם האמנות, הוביל לאהבתה של הגננת מירב לטבע ולמדיה של הצילום. התברר לנורית, כי לגננת אוצר בלום של צילומים מרהיבים ממסעותיה ברחבי הארץ בחברת רוכבי אופניים. דרך הצילום, העושה שימוש בשפת האמנות, נטוו החוטים המקשרים, כמעשה אמן על- ידי נורית ליסמן בין ליבה של מירב לבין האמנות ונפתחה הדרך לכניסה לגן.

הגננת הציגה את צילומיה במרכז הטבע ובמוקד האמנות וחשפה את הילדים לתהליך ההתבוננות והפענוח הנעשה למול טקסט חזותי לצד טיפוח ערכיי אהבה לטבע וזיקה למקום. היכנסו לקובץ לצפייה בכמה מן התמונות.

I אצבעות ירוקות

גנים ירוקים

ברברה אנדרס, מדריכה ארצית לחינוך סביבתי בגיל הרך כותבת לנו על תהליך הסמכה לגן ילדים ירוק:

"אם ילד אמור לשמר בחיים את תחושת הפליאה המולדת שלו מבלי לקבל מתנה כזו מפיות, הוא זקוק לליווי של לפחות מבוגר אחד שיוכל לחלוק עמו את התחושה, לגלות עמו מחדש את השמחה, ההתרגשות והמסתורין שבעולם שבו אנו חיים." רייצ'ל קרסון 1956

התכנית להסמכת "גן ירוק " היא תכנית המיועדת לגני ילדים שנמצאים בפיקוח של משרד החינוך העוסקים בתחומי החינוך הסביבתי, ולגנים המעוניינים להפעיל אורח חיים סביבתי. מטרת התכנית להוביל את גן הילדים לתהליך חינוכי לאורך זמן. בתהליך זה של הטמעת ערכים סביבתיים לוקחים חלק הילדים, צוות הגן וההורים.

משרד החינוך, בשיתוף של המשרד להגנת הסביבה, מאפשר בשנים האחרונות לגני ילדים להיות "גן ירוק". תהליך ההסמכה מלווה ברוב הרשויות בהשתלמויות והדרכה בגני ילדים. ההשתלמויות מועברות על ידי מרצים ומומחים בתחום. בימים אלה מתחילות הוועדות לפעול ומי שעבר את שלב ההגשה צפוי לביקור מתואם מראש של הוועדה בגן. קראו בהרחבה.

? התמונה שבכותרת

אילת צמח, מנהלת גן מגן באילת משתפת אותנו:

בגן מגן מגדלים גינת ירק. בנובמבר זרענו בערוגות זרעים שונים ושוחחנו עם הילדים על הצורך להציב "שומר" שיפחיד את הציפורים – לבל ינקרו ויאכלו את הזרעים אותם זרענו בגינה.

לצוות החשיבה הצטרף ירמי בכר – מתכנית זה"ב בגן, אשר משמש "סבא גן" ומגיע לגננו מידי שבוע לשלוש שעות. ירמי הוא דמות מוכרת מאוד בעיר אילת כנאמן איכות הסביבה, הוא נוסע על קלנועית, מתריע על מפגעים, אוסף חומרים לשימוש חוזר ועוד. החלטנו לבנות דחליל תוך שימוש חוזר בחומרים... קראו בהרחבה על התהליך מצורפת גם מצגת ובה תיעוד בתמונות.

אילת גם הציגה בכנס השני תשס"ט של מרכז דע-גן, את נושא 'ירקות מהגינה אל הצלחת, גינה טיפולית ותוצריה בגן' את המצגת ניתן לראות באתר מרכז דע-גן, מדור כנס תשס"ט

¥ מרכז דע

ההרשמה לכנס מרכז דע-גן השלישי שיתקיים ב- 1.7.2010 בעיצומה! מצורף טופס הרשמה. מספר המקומות מוגבל! הבטיחו את מקומכן על ידי הרשמה מוקדמת. שלחו את תוכנית הכנס וטופס ההרשמה לכל העוסקים בחינוך הקדם יסודי.

הכנס כולל הרצאות מומחים ממגוון תחומים וכן, מושבי הרצאות המכונים "מגננת לגננת" (גננות מציגות יוזמות ייחודיות שקיימו בגן בנושאי מתמטיקה מדע וטכנולוגיה.) ועדת הכנס קיבלה 40 הצעות להצגה! ההצעות שנשלחו היו איכותיות ביותר וועדת הכנס התקשתה לבחור. מסיבה זו הוחלט כי מספר הגננות המציגות יעלה מ- 12 ל- 16. תודות לכל הגננות שעשו, טרחו ושלחו את הצעותהן. מצורפת תוכנית הכנס המלאה.

במדור גינה בגן שבאתר מרכז דע-גן תוכלו למצוא את ההוראות והרעיונות לגינה בגן מאי- סיוון, לשימושכן הירוק.

השתלמויות במרכז דע-גן: מרכז דע גן עורך השתלמויות לגננות מובילות. ימי ההשתלמות ימי ד' בבוקר. ברימון ה- 34 נפרסם את תוכנית ההשתלמויות המלאה לשנת תשע"א.

מרכז דע-גן נותן תמיכה ויעוץ לארגון השתלמויות בנושאי מתמטיקה מדע וטכנולוגיה במרכזי פסג"ה ברחבי הארץ על פי בקשתם. תוכלו לפנות אלינו במייל.

להתראות במרכז דע-גן

G לתגובות ורעיונות

מולי אפרת, מנהלת גן ניסויי דיאלוגי "שקד" בקיבוץ שמיר משתפת אותנו בתוצר מהשתלמות שהיא מנחה יחד עם היועצת המדעית לניסוי חיה קוטף. זוהי השתלמות המתקיימת שנה שנייה מטעם גף ניסויים ויוזמות במזכירות הפדגוגית. "להיות במקום של מנחה, לוותר על מוקדי שליטה, לאפשר, להקשיב- אולי זה נראה פשוט אך זה לא כך, וכדי להיות במקום זה: ללמוד אותו, להבינו וליישמו נולדה השתלמות זו", כותבת מולי.

התוצר הוא תיעוד של מיכל דדוש, מנהלת גן "רימון" בקיבוץ כפר הנשיא:

"בכל תחילת שנה אני מביאה בובה (דובי, כלב וכדומה) מהבית כדי להקל על הקליטה של הילדים החדשים בגן. השיחה כמו מתרחשת דרך הבובה שגם מתביישת משום שאינה מכירה את הילדים וכאשר היא עורכת היכרות אינה מתביישת יותר. לרוב לאחר כחודש הילדים שוכחים את הבובה. השנה משום מה, היה למספר רב של ילדים צורך לפגוש את הבובה כל הזמן. מתוך זה : הם נתנו לה את השם כרובי..." על ההתפתחויות שחלו עם הבובה כרובי ובובות אחרות קראו בקובץ המצורף.

G שימו לב

הזמנה לתערוכה

בגיליונות 29 ו- 32 של "רימון" שילבנו צילומי טבע של בני סטרשונסקי. תערוכה של מיטב יצירותיו בשם "להביט לטבע בעיניים" תיפתח ב- 22.5.10 בשעה 20:00 בבית אקרופוליס החדשה, רח' מונטיפיורי 16 בתל אביב. אוצר התערוכה כתב בין השאר: "צילומיו מקרבים אותנו אל בעלי החיים ויוצרים תחושה של היכרות אינטימית איתם. הם מופיעים בפנינו במלוא הדרם, ואנו מתבוננים הישר בעיניהם. האם הם מתבוננים בנו בחזרה? האם ניתן לדעת אם פרפר או שפירית מביטים בנו? על מנת להבין את אותם יצורים והאם נוכחותנו רצויה בעיניהם דרוש ללמוד ולהבין את חוקי הטבע". אתן מוזמנות.

20 שנה לטלסקופ האבל בחלל

הידעתם? היה זה ב- 25.4.90, על סיפונה של מעבורת החלל אנדיוור (endeavor) שוגר טלסקופ האבל והוצב בחלל. הצילומים שמגיעים ממנו מאז ועם היום תרמו ללא ספק לעיצוב התפיסה הגלובאלית של האחריות המשותפת של כולנו לכדור שלנו. כדאי לקרוא את המאמר של דר' יואב יאיר עיניים בגובה 600 ק"מ : טלסקופ האבל והמבט אל קצה היקום באתר מט"ח ולהיכנס לקישור לאתרהאבל ובו צילומים ממוינים לפי קטגוריות שונות.

H הגיליון הבא

הגיליון הבא יופץ ב- 2.6.10 והוא יעסוק ב:

· * לקראת תכנית עבודה לשנת תשע"א

· * מחווה לאמן שמואל כ"ץ

· * גני ילדים במדינות אחרות

· * ימות הקיץ

· * סיום שנה

· * כנס דע-גן , והשתלמויות לשנת תשע"א

· ועוד

קישורים חשובים

גיליונות - תשס"ח/ גיליונות -תשס"ט / גיליונות תש"ע

טופס הצטרפות לרשימת הדיוור /
הסרה מרשימת הדיוור

גנ-NET / מרכז דע גן/ האגף לחינוך קדם יסודי


למעלה הדפסה שלח RSS Bookmark and Share

"הפרויקט מבוצע עפ"י מכרז 09/07.13 עבור המזכירות הפדגוגית, משרד החינוך. 
כל הזכויות שמורות למשרד החינוך" .

כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר