עמוד הבית
אודותינו
פורטל השתלמויות
לוח אירועים
יצירת קשר


אודות המרכז
פיתוח מקצועי מרכז דע-גן
עלון דע-גן
גיליון 10
גיליון 11, תשע"ח
כנס ארצי
כנס תשע"ז
כנס תשע"ח
SpaceIL - לחלום, להעז, להצליח - השמים הם רק ההתחלה!
לוח שנה דיגיטלי
חבק עץ
על המיזם
פעילויות חבק עץ
פעילויות של גננות
גלריה חינוכית-פדגוגית
מיזם "יער קהילתי"
גננות משתתפות במיזם
פורום חבק עץ
מיזם "שומרים על העצים"
"שומרים על העצים" - מיזמים חינוכיים להגנה על העצים
חינוך סביבתי וקיימות
מתווה לתכנון תכנית לימודים לחינוך סביבתי וקיימות
דוגמאות מיטביות מהשטח
גינה בגן
מבוא לגינה בגן
גינה לחודש אוגוסט-אלול
גינה לחודש ספטמבר- אלול
גינה לחודש אוקטובר- תשרי חשון
גינה לחודש נובמבר- דצמבר חשון כסלו
גינה לחודש ינואר טבת-שבט
גינה ל- ט``ו בשבט- פברואר 2012
גינה לחודש מרץ- אדר- ניסן
גינה לחודש אפריל- מאי- אייר
גינה לחודש יוני- סיון- תמוז
מתמטיקה בגן
13 הוא לא רק מספר
פעילויות עד 2007
פעילויות עם משולשים
מושג המספר ולבני די-ג'י
מתמטיקה, משחק ותנועה
טכנולוגיה בגן
טכנולוגיה והנדסה בחיי היום יום בגן הילדים
שילוב תקשוב בגן
שילוב תקשוב בגן
התנסויות קטנות ומטריפות
שילוב משחק בלמידה בגן
קידום אורח חיים בריא ומקיים
מאמרים ומחקרים
עלונים מקוונים
עלונים תשע"ה
רימון
רימון- תשס"ח
רימון- תשס"ט
רימון-תש"ע
רימון - תשע"א
יש לי שאלה!
מה השאלה ?
צמחים
בעלי חיים
כדור הארץ
הירח והכוכבים
טכנולוגיה
יש לי רעיון!
ארכיון "דף הבית"
טרקטור בא אל החצר
חמניה וחמה
קשת בענן
פריחת האפרסק
סרטביש ודרווין
הסתוונית, והקולכיצין
איך יודעים שבא אביב?
פריחת הרימונים
מי צומח מהר יותר ?
פרפר זנב הסנונית
מכינים גינה בגן
שבלול השדה
מגדל תפוחי אדמה בגן
נתבוננן בעצים- עץ זית
מגוון המינים בסביבת הגן
לקראת יום העצמאות
גינה בגן- לוטוס
מזרע לזרע
קטיף הרימונים
הזורעים בדמעה
גשם גשם בוא!
מזרע לזרע- גידול חיטה בגן
מיזם חבק עץ יצא לדרך
זה הזמן לצנוניות בגן
ט``ו בשבט- אוכלים פירות טריים!
מבצע עמוד ענן
דף הבית חנוכה 2012
דף הבית חורף 2013
דף הבית פורים 2013
דף הבית אביב ופסח 2013
דף הבית יום העצמאות 2013
דף הבית שבועות 2013
לקראת כנס דע-גן ה-6, יולי 2013
סיכום כנס דע-גן ה-6, יולי 2013
דף הבית חגי תשרי
דף הבית - חורף, דצמבר 2013
בשורות טובות ממרכז דע-גן, ינואר 2014
פורים 2014
יום המדע הלאומי 26.3.14
גלריות
בעקבות הכנס התשיעי של מרכז דע-גן
רשימת פורומים
כניסת מנהלים
הרשמה לאתר
צור קשר
מזכירות מרכז דע-גן
כתובת מרכז דע-גן
צור קשר


טפסים וקישורים שימושיים
אוניברסיטת בר-אילן
לחץ כאן לקישור
האגף לחינוך קדם יסודי משרד החינוך
לחץ כאן לקישור
גן-net אתר לפיתוח מקצועי של הגננות בישראל
לחץ כאן לקישור
כל הקישורים


כל הדפים

רימון - תש"ע

רימון

גילון רימון-35 

נושאי הגיליון:

{ עוד על תכנית הלימודים במדע וטכנולוגיה בגיל הרך {פרס השרים לחינוך סביבתי בגנים ובתי ספר { הכרות עם ציפורים בסביבה (העירונית) הקרובה { אתר גן גורדון { שיטות מסורתיות וטכנולוגיות חדשות בחליבה בגן ילדים בחורה {הכנס הארצי השלישי למתמטיקה מדע וטכנולוגיה בגיל הרך { תוצאות הסקר על ציפורי הבר בחצרות{גינה אקולוגית במרכז מטאור {

גיליון מספר 35

5.7.10

כ"ג בתמוז תש"ע

עורכת: ענת סלע, מפקחת מדע וטכנולוגיה בגיל הרך

הפצה: דגנית עצמון, דע-גן

דברי פתיחה

מחנכות יקרות,

חופשת הקיץ החלה ואנו נפרדים מכם בגיליון זה עד ה- 1.10.10. הצילום והציטוט מייצגים בו זמנית את המיטב שיש לעשות ואת החולף שיש לאפשר ולקבל, לנוח בתוכו עד להתחלה חדשה.

הכנס הארצי ה- 3 למדע וטכנולוגיה בגיל הרך התקיים בשבוע שעבר במרכז דע-גן. מאות רבות של אנשי חינוך בגיל הרך, גננות, מדריכות ומפקחות בחרו להיות איתנו ביום הראשון של חופשת הקיץ. עוד על הכנס שאורגן להפליא קראו בהמשך הגיליון. בהמשך הקיץ יעלה הכנס כולו באתר מרכז דע-גן, בוידאו ובמצגות.

לקראת הכנת תכנית עבודה לשנת הלימודים הבאה אנו מצרפים הפעם את מטרות החינוך המדעי טכנולוגי בגיל הרך, מתוך תכנית הלימודים המופיעה באתר האגף לחינוך קדם יסודי.

שלוש גננות המנהלות שלושה גנים נבחרו השנה לקבלת פרס שר החינוך והשר להגנת הסביבה על חינוך סביבתי בגן הילדים. במקום הראשון זכתה גלית משה מגן נווה שבנאות גולן, במקום השני והשלישי זכו אורית אלמוג, גן איילים , עין אילה, ושירלי ברדוגו מגן שקדיה בתל אביב אנו מברכים אותן על עשייה משמעותית, איכותית ומעמיקה בתחום זה.

מן השטח הבאנו הפעם: סילביה כולצקר ומירב בן אהרון ממחוז דרום מציגות תיעוד של נביטה ומקשרו למטרות התכנית של מדע וטכנולוגיה בגיל הרך; הגננת נסרין אל עטאונה מחורה והמדריכה אילה משה תיעדו חקר מדעי בנושא החלב ומקורו, תהליך שהפגיש שיטות מסורתיות עם טכנולוגיות חדשות בחליבה ובהפקת מוצרי חלב; ענת בן שבת מנהלת מרכז מדע מטאור באור עקיבא כותבת על הקמת גינה אקולוגית.

זוכרים את הספירה השנתית של ציפורי הבר בחצרות? תוכלו למצוא כאן את התוצאות והשוואתן במהלך 4 השנים האחרונות – מעורר את הרצון להמשיך ולפתח את פינות ההאכלה לציפורים. שמות הגנים שהשתתפו בתהליך מופיעים במצגת. האם תהיו ביניהם בשנה הבאה?

בברכת חופשה מזינה ובטוחה,

ענת סלע

? במרכז העניינים

עוד על תכנית הלימודים במדע וטכנולוגיה בגיל הרך

בגיליון הקודם הבאנו לכם את הנחות היסוד של תכנית הלימודים החדשה שניתן להורידה מאתר האגף לחינוך קדם יסודי ומאתר האגף לתכנון ופיתוח תכניות לימודים. הפעם אנו מביאים את המטרות. קל יהיה להבחין עד כמה החינוך הסביבתי והערכי משתלב בתכנית. רצוי להשתמש במטרות ולשלב אותן כחלק מבניית תכנית העבודה לשנת הלימודים הבאה.

מטרות ויעדים בתחום התוכן על פי נושאים

סילביה כולצקר, מדריכת מדע וטכנולוגיה בגיל הרך במחוז דרום לקחה כמה מן המטרות ושילבה בהן כלים ותוצרים של הגננת מירב בן אהרון מגן לימון ב-דימונה. אנו מודים להן על השיתוף. ראו במצגת

C נושאים נוספים

פרס השרים לחינוך סביבתי בגן הילדים

השר להגנת הסביבה גלעד ארדן ושר החינוך גדעון סער הובילו מהלך משותף לשני המשרדים במטרה לאתר גנים ובתי ספר מובילים בתחום החינוך הסביבתי. ועדות משותפות סיירו במוסדות החינוך ברחבי הארץ. אחד עשר גנים עלו לשלב הארצי ומתוכם נבחרו שלושה:

במקום הראשון : גלית משה מנהלת גן נווה, ב-נאות גולן

במקום השני:, אורית אלמוג מנהלת גן איילים ב- עין אילה,

במקום השלישי שירלי ברדוגו מנהלת גן שקדייה ב- תל אביב

ביום הארוך ביותר בשנה, היום המציין את שיאו של הקיץ, 21.6.10 התכנסנו בקיבוץ צרעה כדי לחלוק כבוד לצוותי הגנים ובתי הספר. העשייה החינוכית כללה היבטים מגוונים ופתרונות יצירתיים לשמירה על הטבע, טיפול בפסולת, חסכון במים ועוד.

ברכותינו לזוכים! שלושת הגננות הציגו גם בכנסי דע- גן ובעלון דע-גן את עבודתן, גלית משה הציגה בכנס תשס"ט ותש"ע, ובעלון דע-גן 3, שירלי ברדוגו הציגה בכנס דע גן השנה תש"ע, ואילו אורית אלמוג הציגה בכנס דע גן תשס"ט ובעלון דע גן 2. המצגות והכתבות נמצאות באתר מרכז דע גןותוכלו לעיין ולהתרשם.

הכרות עם ציפורים בסביבה (העירונית) הקרובה

פורום תושבים למען טבע עירוני ואיכות הסביבה בתל-אביב-יפו מאפשר לגלות את אוצרות הטבע העירוני של תל אביב. הצטרפתי בבוקר יום שבת לסיור שהתקיים ברמת אביב השתתפו משפחות ויחידים בגילאים שונים אשר הצטיידו כל אחד במשקפת. שני המדריכים הביאו איתם טלסקופים. בכל פעם שנשמע ציוץ, הם היטו אוזן, חיפשו בעין חדה והציבו את הטלסקופ לתצפיות הקהל בשני גבהים, אחד לקטנטנים ואחד לגדולים יותר. הסיור היה מאלף. במרחב עירוני מוגבל אך ירוק ראינו את ינשוף העצים, שתי צופיות באמצע בניית קן, ירגזי, נקר סורי, ירקוני, צוצלות, עורבנים ועוד ועוד. למתגוררים בסביבה הקרובה אנו מציעים להצטרף לאחד הסיורים.

I קישורים נוספים

אתר גן אירועים גורדוןשבמכללה האקדמית לחינוך גורדון בחיפה, מציג סרטונים המבוססים על תסריטים כתובים המציגים דילמות מקצועיות הנובעות ממורכבות תפקיד הגננת כמנהלת גן. כל אחד מן האירועים המוצגים כולל סרטון, תמליל, רקע פסיכולוגי ומקורות לעיון והעמקה.

8 המחשב בגן

תיעוד תהליכים ואירועים באמצעות מצלמה דיגיטאלית מאפשר ליצור מעין "זיכרון מורחב" של קהילת הגן ולקשר בין מה שלמדנו ועשינו בנקודות זמן שונות לבין הווה והעתיד. לאחר ביסוס הרגלי עבודה נכונים בסביבת המחשב יוכלו הילדים לנווט בעצמם ולפתוח מצגות המתעדות תהליכי למידה, להיזכר ולשוחח עם עמיתים בנושאים השונים.

הגננת נסרין אל עטאונה מחורה והמדריכה אילה משה תיעדו חקר מדעי בנושא החלב ומקורו, תהליך שהפגיש שיטות מסורתיות עם טכנולוגיות חדשות בחליבה ובהפקת מוצרי חלב. היכנסו למצגת.

תודה לנסרין ולאילה על השיתוף.

I אצבעות ירוקות

מאמרים ל"הד הגן"

כפי שהודענו בגיליון הקודם, אחד הגיליונות הקרובים של כתב העת "הד הגן" יוקדש לעשייה גנית בנושאי מדע, אקולוגיה וסביבה. אנו מזמינים אתכם להציע מאמרים המתעדים פעילות חינוכית, סביבתית וקהילתית שערכתם בגן. נשמח לקבל מאמרים המתעדים פעילות בחצר, בגינה או בשטח ציבורי; פעילות הקשורה לשמירה על בעלי חיים וסביבות חיים; פעילות הקשורה לחיסכון במים; מניעת רעש; וכן פעילות סדנאית בחומרים שבשימוש חוזר.

אורך המאמר עד 2000 מילים ורצוי מאוד בליווי צילומים / ציורים / תוצרים.

מועד הגשה עד 15.7.10.

קיבלנו כבר מספר הצעות ונשמח לקבל עוד ולסייע בהצעות עריכה וכתיבה. כתבו אלי anatse@education.gov.il

תערוכת צילומים "בשביל הגן הירוק"

גן ירוק הוא גן-ילדים הדוגל בחינוך לערכים סביבתיים של פליאה מהטבע, התפעמות מהיופי שבסביבה, כבוד לאדם, לבעלי חיים ולצומח, אהבת הארץ, נופיה, אתריה, החי והצומח בה, אחריות לסביבה ומחויבות לשמירתה ולקיימות.

"בשביל הגן הירוק"

היא תערוכה הכוללת צילומים סביב נושאים הקשורים לטיפוח ערכים סביבתיים בגן הילדים. התערוכה הוצגה במבואה של משרד החינוך בשנה שעברה והיום היא תלויה במסדרונות האגף לחינוך קדם יסודי. אם אתן בסביבה, כדאי להציץ. הצילומים יכולים להמחיש את הקשר בין מטרות לבין העשייה בפועל. חלק מהצילומים מופיעים בקישור לעיל.

? התמונה שבכותרת

בראשית המאה ה-20 חקר קרל גוסטב יונג את המאנדלות של המזרח. הוא מצא שבשבטים מסוימים, כאשר נשקפת סכנה לאחדותו של השבט או לסדרי חייו, מתגייסים בני השבט לבנות מבנה גדול-ממדים, שצורתו מעגלית. מבנה זה מסמל את המאמץ ואת התקווה של השבט לחדש את ההרמוניה ואת האינטגרציה אשר הופרו – זוהי המאנדלה בתפקודה התרבותי-קולקטיבי. יונג פיענח את המשמעות הפסיכולוגית של סמל זה: בנפש האדם פועלים כוחות רבים ומנוגדים. מגמת האחדות והאינטגרציה בנפש היא פונקציה בפני עצמה, אשר אלמלא היא, הייתה הנפש קורסת תחת הניגודים שבתוכה ומתפוררת. המאנדלה היא אפוא סמל קולקטיבי, אשר עניינו הוא ההרמוניה שבנפש, והוא מסמל במבנהו את הניגודים הרבים ואת התאחדותם למגמת שלמות ואינטגרציה. למאנדלה יש תמיד מרכז, והמרכז מסמל את ה-SELF.

ברברה אנדרס, מדריכה ארצית לחינוך סביבתי ומנהלת מרכז ההעשרה "בית בטבע" בתל אביב שלחה לנו צילום שצילמה בגן ברקת בתל אביב אצל הגננת מינה אגרנטי. הפעילות נעשתה במסגרת הדרכתה לפיתוח חצרות המאפשרים משחק ולמידה עם חומרים טבעיים ותנועה במרחבים מגוונים טבעיים. ראו כמה פשוט! כל אחד יכול. להרחבה תוכלו לקרוא את כתבתה של ברברה אנדרס יפוח הקשר לעולם הטבע ולסביבה בגיל הרך' שמתפרסמת בימים אלו בעלון דע-גן 3 באתר מרכז דע-גן

¥ מרכז דע- גן

הכנס השנתי השלישי של מרכז דע-גן

ב- 1.7.2010 התקיים במרכז וואהל שבאוניברסיטת בר אילן, הכנס השנתי השלישי של מרכז דע-גן.

למעלה מ- 700 גננות- מחנכות הגיל הרך, מדריכות, מפקחות וכל העוסקים בחינוך הקדם-יסודי הגיעו אל הכנס. אין זה מובן מאליו שביום החופשה הראשון יבחר אדם שבע עמל, להשכים קום, במקום להמשיך להתנמנם מתחת לשמיכה, ולהגיע מכל קצוות הארץ לכנס דע-גן השלישי. אל הכנס התקבצו ובאו גננות וגננים מארבע רוחות שמים. המשתתפים הגיעו כמעט בכל הדרכים באוויר וביבשה, במטוסים וברכבות. מהערבה ואילת מרמת הגולן ומכרמיאל מאום אל פאחם וקלנסואה מגוש עציון ירושלים ותל אביב מהקיבוצים הערים המושבים והכפרים, ומכל המגזרים. תודה גדולה לכל המשתתפות על שבחרתן לבוא, אנו יודעות שיש לכן אפשריות אחרות! עוד על הכנס תוכלו לקרוא באתר אוניברסיטת בר אילן

בהמשך החופשה נעלה באתר מרכז דע-גן את הברכות והרצאות המומחים בוידאו, ואת מצגות 16 הגננות שהציגו.

עלון דע-גן 3

עלון דע-גן 3 יצא לאור במהדורה מודפסת, וחולק בתיק הכנס למשתתפים. העלון גם נמצא בגרסה אינטרנטית באתר מרכז דע-גן. ניתן לרכוש את העלון המודפס במרכז דע-גן במחיר של 40 ₪. מצורף טופס לרכישה.

השתלמויות תשע"א במרכז דע-גן

ההרשמה להשתלמויות תשע"א למובילות במרכז דע-גן בעיצומה. מצורף טופס להרשמה כולל פירוט כל ההשתלמויות שיפתחו.

ראיונות קבלה למועמדות חדשות יערכו ב- ימים א'- ג' אחה"צ מ- 29 ועד ה- 31 באוגוסט.

ימי עיון אזוריים

מרכז דע-גן נערך לימי עיון אזוריים שיתקיימו החל מחודש אוקטובר 2010.

במסגרת ימי העיון מעביר צוות דע-גן השתלמות בהיקף של 6 שעות. התכנים נקבעים בשיתוף עם המפקחות, והיום מהווה טעימה בנושאי מתמטיקה, מדע וטכנולוגיה.

מספר המשתתפות המינמלי לארגון יום עיון הוא 100 משתתפות.

מפקחות המעוניינות להזמין יום עיון (ללא תשלום) מתבקשות לפנות בהקדם למרכז דע-גן במייל לטלי שכטר רכזת ההשתלמויות.

חופשה נעימה ולהתראות במרכז דע-גן

G לתגובות ורעיונות

גינה אקולוגית במרכז מטאור

בחצר של מרכז מטאור, מרכז העשרה מדעי באור עקיבא, הוקמה גינה אקולוגית – כזו המנסה לחקות את תנאי הטבע, דורשת מעט השקעת משאבים ונותנת תפוקה גדולה. קראו בהרחבה.

דיוור ישיר ממרכז דע-גן

אם אינכן מקבלות את גיליון רימון ישירות מאיתנו, ותרצו לקבלו יחד עם עידכונים שוטפים ממרכז דע-גן , מלאו את הטופס המצורף ושלחו למרכז דע-גן dagankid@gmail.com

G שימו לב

בגיליון ציפורתון מס' 16 ששולחת שלומית ליפשיץ מצאנו את תוצאות הספירה השנתית של ציפורי הבר בחצרות. חלק מגני הילדים כבר משתתף באופן קבוע (אחת לשנה) בסקר. היכנסו וראו.

התרשימים ממחישים שינויים בתפוצת הציפורים על פני אזורים שונים במשך ארבע השנים האחרונות. בחלק האחרון של המצגת – ניתוח הנתונים, כדאי לראות.

H הגיליון הבא

הגיליון הבא יופץ בתחילת אוקטובר.

צוות הגיליון מאחל לכן חופשה נעימה ובטוחה!

קישורים חשובים

גיליונות - תשס"ח/ גיליונות -תשס"ט / גיליונות תש"ע

טופס הצטרפות לרשימת הדיוור /
הסרה מרשימת הדיוור

גנ-NET / מרכז דע גן/ האגף לחינוך קדם יסודי


למעלה הדפסה שלח RSS Bookmark and Share

"הפרויקט מבוצע עפ"י מכרז 09/07.13 עבור המזכירות הפדגוגית, משרד החינוך. 
כל הזכויות שמורות למשרד החינוך" .

כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר