עמוד הבית
אודותינו
פורטל השתלמויות
לוח אירועים
יצירת קשר


אודות המרכז
פיתוח מקצועי מרכז דע-גן
עלון דע-גן
גיליון 10
גיליון 11, תשע"ח
כנס ארצי
כנס תשע"ז
כנס תשע"ח
SpaceIL - לחלום, להעז, להצליח - השמים הם רק ההתחלה!
לוח שנה דיגיטלי
חבק עץ
על המיזם
פעילויות חבק עץ
פעילויות של גננות
גלריה חינוכית-פדגוגית
מיזם "יער קהילתי"
גננות משתתפות במיזם
פורום חבק עץ
מיזם "שומרים על העצים"
"שומרים על העצים" - מיזמים חינוכיים להגנה על העצים
חינוך סביבתי וקיימות
מתווה לתכנון תכנית לימודים לחינוך סביבתי וקיימות
דוגמאות מיטביות מהשטח
גינה בגן
מבוא לגינה בגן
גינה לחודש אוגוסט-אלול
גינה לחודש ספטמבר- אלול
גינה לחודש אוקטובר- תשרי חשון
גינה לחודש נובמבר- דצמבר חשון כסלו
גינה לחודש ינואר טבת-שבט
גינה ל- ט``ו בשבט- פברואר 2012
גינה לחודש מרץ- אדר- ניסן
גינה לחודש אפריל- מאי- אייר
גינה לחודש יוני- סיון- תמוז
מתמטיקה בגן
13 הוא לא רק מספר
פעילויות עד 2007
פעילויות עם משולשים
מושג המספר ולבני די-ג'י
מתמטיקה, משחק ותנועה
טכנולוגיה בגן
טכנולוגיה והנדסה בחיי היום יום בגן הילדים
שילוב תקשוב בגן
שילוב תקשוב בגן
התנסויות קטנות ומטריפות
שילוב משחק בלמידה בגן
קידום אורח חיים בריא ומקיים
מאמרים ומחקרים
עלונים מקוונים
עלונים תשע"ה
רימון
רימון- תשס"ח
רימון- תשס"ט
רימון-תש"ע
רימון - תשע"א
יש לי שאלה!
מה השאלה ?
צמחים
בעלי חיים
כדור הארץ
הירח והכוכבים
טכנולוגיה
יש לי רעיון!
ארכיון "דף הבית"
טרקטור בא אל החצר
חמניה וחמה
קשת בענן
פריחת האפרסק
סרטביש ודרווין
הסתוונית, והקולכיצין
איך יודעים שבא אביב?
פריחת הרימונים
מי צומח מהר יותר ?
פרפר זנב הסנונית
מכינים גינה בגן
שבלול השדה
מגדל תפוחי אדמה בגן
נתבוננן בעצים- עץ זית
מגוון המינים בסביבת הגן
לקראת יום העצמאות
גינה בגן- לוטוס
מזרע לזרע
קטיף הרימונים
הזורעים בדמעה
גשם גשם בוא!
מזרע לזרע- גידול חיטה בגן
מיזם חבק עץ יצא לדרך
זה הזמן לצנוניות בגן
ט``ו בשבט- אוכלים פירות טריים!
מבצע עמוד ענן
דף הבית חנוכה 2012
דף הבית חורף 2013
דף הבית פורים 2013
דף הבית אביב ופסח 2013
דף הבית יום העצמאות 2013
דף הבית שבועות 2013
לקראת כנס דע-גן ה-6, יולי 2013
סיכום כנס דע-גן ה-6, יולי 2013
דף הבית חגי תשרי
דף הבית - חורף, דצמבר 2013
בשורות טובות ממרכז דע-גן, ינואר 2014
פורים 2014
יום המדע הלאומי 26.3.14
גלריות
בעקבות הכנס התשיעי של מרכז דע-גן
רשימת פורומים
כניסת מנהלים
הרשמה לאתר
צור קשר
מזכירות מרכז דע-גן
כתובת מרכז דע-גן
צור קשר


טפסים וקישורים שימושיים
אוניברסיטת בר-אילן
לחץ כאן לקישור
האגף לחינוך קדם יסודי משרד החינוך
לחץ כאן לקישור
גן-net אתר לפיתוח מקצועי של הגננות בישראל
לחץ כאן לקישור
כל הקישורים


כל הדפים

רימון

רימון - תשע"א

גיליון רימון- 38


 


נושאים:

{אדר וניסן { יום הניקיון הלאומי { חמץ ומצה { "חיים" – סדרת תעודה טבע {הצעות ללמידה { לקראת תרבות אמפטית{ קול קורא לכנס דע-גן ועוד

גיליון מספר 38

יד אדר ב' תשע"א

20.3.2011

עורכת: ענת סלע, מפקחת מדע וטכנולוגיה בגיל הרך

הפצה: דגנית עצמון,
מרכז דע-גן

דברים

מחנכות יקרות,

גיליון זה נשלח אליכן ביום השוויון האביבי. פעמיים בשנה משך היום והלילה שווים, באביב ובסתיו. עונות השנה נובעות מנטיית ציר כדור הארץ ביחס למישור הסיבוב שלו, הנקרא מישור המילקה. הנטייה היא בזווית 23.5 מעלות בקירוב. לכן, בכל רגע נתון בחורף או בקיץ, חלק מסוים של כדור הארץ חשוף יותר לקרני השמש. עוצמת החשיפה באזורים השונים על פני כדור הארץ משתנה עם תנועתו במסלולו סביב השמש, וחוזרת למצבה התחלתי בעת השלמת הקפה אחת, שנמשכת שנה. החל ממחר ילכו ויתארכו שעות היום עד 21.6 היום הארוך ביותר בשנה.


אדר וניסן
חודש אדר הוא 'החדש השנים עשר' הנזכר במקרא (דברי הימים א' כ"ז; אסתר ט'). אדר הוא האחרון בחודשי השנה שתחילתה בניסן. הוא נקרא החודש השנים עשר גם כאשר השנה מעוברת, ונוסף אדר שני, שהוא החודש השלושה עשר לפי סדר חודשים. גיליון אוח חודשי מס' 50 מוסיף מידע על מסורת ומנהגים הקשורים ל"מוכרחים להיות שמח", שרלוונטיים גם אחרי פורים.

ד"ר דניאל פלורנטין מהמרכז למחקר ולמידע - משרד החינוך - מחוז תל אביב ומנהל החווה לחקלאות ולשמירת הסביבה בבת ים, שלח "רגעי פורים", קובץ העוסק בחידושי הלשון העברית בענייני פורים: תחפושת, אזני המן ועוד... מתי נהגו ומה שורשם.

שנה מעוברת, מדוע דווקא באדר? על הפתרון שמציע לוח השנה העברי לגישור בין השנה הירחית והשמשית קראו באתר מט"ח.

בשנים האחרונות התפרסמו ספרים ומאמרים של חוקרים מתחומי המקרא, היסטוריה וארכיאולוגיה המעלים ספק באשר לשעבודם של כל בני ישראל במצרים ומפריכים את ההנחה העממית לגבי בניית הפירמידות על ידי עבדים. אך המושגים המרכזיים שעוברים מאב לבן לאורך הדורות כמו "יציאת מצריים", "חמץ ומצה" ו"מעבדות לחירות" יש בהם הרבה מעבר לדיון על הגשמי והקונקרטי. זוהי קריאה עדכנית שאינה מתיישנת לעולם לצאת מבין המצרים, ממקום צר מכדי להכילנו כדי לבטא ולממש את מלוא הפוטנציאל שלנו; לבדוק במה אנו ממשיכים לאחוז עד שמחמיץ, מתנפח ומכביד עלינו, רגשות, מחשבות, חומרים פיזיים; למה אנו עדיין עבדים והאם יש בנו את האומץ לבעוט בסיר הבשר ולצאת לחופשי במובנים המעודנים ביותר של קיומנו?

חג הפסח והאביב מזמנים איתם פעילות מוגברת של טיהור, ניקוי והפרדה: הפרדת קודש מחול, הפרדת חמץ ממצה, הפרדת ישן מחדש. הטבע כולו מתחדש ולנו יש אפשרות להתחדש איתו.

הנה כמה אפשרויות לעיסוק במדע וטכנולוגיה באופן משמעותי בתקופה זו:


הכרות עם חומרים: חומרי ניקוי –
חשוב להפעיל שיקול דעת וזהירות בשימוש בחומרי ניקוי. ימים חמימים מאפשרים הפעלת גיגית כביסה בחצר הגן תוך הקפדה על הפרדת צבעים וסוגי בדים והתאמת טמפרטורת מים. בגדי בובות, מפות ומפיות מאזור משק הבית והתיאטרון ובדים שונים ניתן לכבס ולתלות לייבוש. הצעות נוספות לעיסוק בחומרים תוכלו למצוא במדריך "גן וחומר".

הכרות עם חומרים: הכנת לבני בוץ – פעילות המאפשרת לשחזר את העבר וגם לקשרו להווה ולעתיד. היכנסו לפרויקט מתועד של בניית בתים מאדמה

הכרות עם חומרים: תפיחה, חמץ ולא חמץ – המושגים המרכזיים של חג הפסח הם חמץ ומצה, והם המעגל הסובב חלק גדול מדיני החג וממנהגיו. חמץ הוא כל אחד מחמשת מיני הדגנים (חיטה, שעורה, שיבולת שועל, שפון וכוסמת), שבאו במגע עם מים, ולשו אותם עד שהחמיצו (הלישה והאפייה נמשכו יותר מ-18 דקות). קראו עוד באתר משרד החינוך האם תוכלו לחשוב על ניסויים מדעיים מתאימים?


למען הסביבה

יום הניקיון הלאומי יתקיים השנה ביום שלישי, כ"ג באדר ב' התשע"א 29.3.11. יום הניקיון הלאומי הוא הזדמנות להגביר את המודעות לקשר וליחס שבין האדם וסביבתו, להבנת חשיבותם של הטבע וסביבה לאדם, להבניית ערכים של כבוד לסביבה, אחראיות ומחויבות ולשינוי הרגלים דרך עשייה למען הסביבה. הצעות לפעילות ניתן למצוא באתר האגף לחינוך קדם יסודי. נורית ליסמן, רכזת הדרכה לגיל הרך ומדריכה מחוזית לאומנות במחוז ת"א ודפנה אברהם מדריכת גננות חולון בתחומי מדע טבע וסביבה ומנהלת גן סחלב בחולון, חברו יחד והכינו קובץ הצעות לפעילויות בגני ילדים בנושא יום הניקיון הלאומי.

חבק עץ- ילדי הגן עושים למען העצים, מיזם חבק עץ הוא חלק מהפעילות שאנו יכולים לעשות למען הסביבה. למיזם נרשמו למעלה מ- 200 גנים ברחבי הארץ. והוא מתקיים בגנים רבים נוספים במתכונות שונות. המיזם הוא פרי יזמה של פקיד היערות במשרד החקלאות האגף לחינוך הקדם יסודי במשרד החינוך ומרכז דע-גן. ההרשמה למיזם הסתיימה, אולם כל הרעיונות וההצעות לפעילויות בגן שנכתבו על ידי גננות בנושא העצים פתוחים לכל הגננות באתר מרכז דע-גן -מדור חבק עץ. אתן מוזמנות להיכנס וליישם !

עולם היצורים החיים


סדרת תעודה טבע חדשה שנעשתה עבור ה- BBC בנושא חיים(Life ) מציגה את האסטרטגיות המיוחדות וההתנהגויות של יצורים חיים שהתפתחו ואפשרו להם לשרוד בכדור הארץ. הסרטים מרהיבים ובאיכות HD . ניתן לבחור, בהתאם לנושא בו עוסקים ולצפות יחד עם הילדים.

הצעות ללמידה

השתלמות מקוונת

האגף לחינוך קדם יסודי פותח שתי השתלמויות מקוונות נוספות בנושא החינוך הסביבתי: מתחילות 23/3/2011 עד 28/6/2011, מתקדמות (גננות שהשתלמו בנושאי חינוך סביבתי ומעוניינות להעמיק את ידיעותיהן) 24/3/2011 עד 28/6/2011. לפרטים נוספים והרשמה

לימודים לתואר שני

נפתחה ההרשמה לגננות ולכל העוסקים בחינוך הקדם יסודי לתואר שני במגמה להוראת המדעים בבית הספר לחינוך באוניברסיטת בר אילן. מצורף קובץ מידע בנושא. לפרטים נוספים פנו : ד"ר אורנית ספקטור- לוי, ornitsl@gmail.com , מנהלת מרכז דע-גן


אסופת פעילויות במתמטיקה לגן

באתר מרכז דע- גן במדור "מתמטיקה בגן" -פעילויות 2011 , עלתה אסופת פעילויות במתמטיקה לגן. הפעילויות בנושא מושג המספר. כל הפעילויות בהתאמה לטיוטת תוכנית הלימודים במתמטיקה לקדם יסודי, ונוסו בגני ילדים. אתן מוזמנת להיכנס וליישם.

חומר למחשבה
צמצום צריכה וצרכנות ירוקה

המודעות לסביבה ולחינוך לקיימות גוברת ואנו נחשפים להיבטים החברתיים והכלכליים שלה. בגני הילדים ממשיכה להתפתח עשייה משמעותית מרשימה בנושאים שונים של חינוך סביבתי וחינוך לקיימות. אחד הנושאים המאתגרים יותר הוא צמצום הצריכה.

למשל, בכל הקשור לשימוש בכלים חד פעמיים. אתר קמפוס ירוק של אוניברסיטת תל אביב מפרסם כי חוקרים מהאוניברסיטה פיתחו סוג חדש של פלסטיק. הוא קשיח, עמיד, עשוי מעמילן תירס, קנה סוכר או סלק סוכר. ובעיקר - מתכלה במהירות. הפלסטיק החדש יהיה קשיח יותר, עמיד יותר לחום (מעל 50 מעלות) ובעיקר - עם סיום תפקידו יתפרק כליל ויתכלה בקלות - מבלי להשאיר עקבות כלשהן בסביבה. חומר הגלם שממנו ייצרו את הפלסטיק יהיה עמילן תירס, קנה סוכר או סלק סוכר ואלו יחליפו את הפלסטיק שעשוי כיום מתוצרי הלוואי של זיקוק נפט ומיוצר בתעשיות הפטרו-כימיות.

מה תהיינה ההשלכות של שימוש נרחב בחומרים אלה? בין השאר הרחבה של שטחי הגידול של תירס וסוכר, אולי על חשבון מינים אחרים ושטחי יערות. מה תהיה ההשלכה של שימוש בכלים רב פעמיים (זכוכית, חרסינה, עץ או פלסטיק קשיח)?

נראה כי הפתרונות אינם חד משמעיים וכל בחירה מצריכה שיקול דעת. לא תמיד חייבים לשתף את הילדים בשיקולים אלה, אך חשוב שאנו כמבוגרים נהיה ערים להם ונבחר בכל פעם מחדש את הפתרון המתאים ביותר למצב הנתון.

לקראת תרבות אמפטית

TEDהוא פורטל ללא מטרות רווח, של "רעיונות ראויים להפצה", כך הוא נקרא. ניתן למצוא בו מבחר עצום של הרצאות בנושאים שונים: מדע, אמנות, עסקים, עיצוב, חינוך ועוד. המומחים הבולטים בעולם, כל אחד בתחומו, מציגים נושאים שונים לציבור הרחב, בגובה העיניים.

בחרתי להביא בפניכן את הרצאתו של ג'רמי ריפקין סופר והוגה חברתי לא רק משום דבריו המרתקים אלא גם בשל אופן הצגתם. במקום שקפים, איורים ממחישים את הרעיונות ומסייעים לצופה המאזין להבין את הדברים. ההרצאה עוסקת בביולוגיה אבולוציונית, מדע נוירו-קוגניטיבי, התפתחות הילד וחינוך לאקולוגיה כתפיסת עולם. נשמע מסובך? הרעיון הוא פשוט ומגולם בתמציתיות בציטוט המוזכר לעיל. היישום מציע למחנכים להבנות, על גבי הנטייה הטבעית האנושית להזדהות עם האחר, לחברתיות, לקרבה, לשותפות ולשייכות, מעגלים מתרחבים של אחווה ואמפטיה כלפי כל בני האדם, וכלפי הביוספרה.

מרכז דע-גן- קול קורא להצגה בכנס
מפקחות, מדריכות מדע וגננות יקרות, הייתה לכן פעילות מוצלחת בגן בתחומי המתמטיקה מדע או טכנולוגיה (ממ"ט)? צפיתן בגננת בפעילות חדשה ומעניינת בתחומי הממ"ט? אתן מוזמנות לשלוח את הפעילות המוצעת להצגה בכנס דע-גן הרביעי שיתקיים ב- 7.7.2011 . מועד אחרון למשלוח הצעות 7.4.2011 כל הפרטים באתר מרכז דע-גן.


כתמיד תוכלו למצוא את גיליון רימון זה וקודמיו לשימושכן באתר מרכז דע-גן.

עד כאן להפעם, כל משוב מכן יתקבל בברכה.

בברכה חמה,

ענת סלע


למעלה הדפסה שלח RSS Bookmark and Share

"הפרויקט מבוצע עפ"י מכרז 09/07.13 עבור המזכירות הפדגוגית, משרד החינוך. 
כל הזכויות שמורות למשרד החינוך" .

כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר